Nie posiadasz poprawnej wersji formantu ActiveX wymaganego przez strone
Do prawidlowego dzialania strony potrzebujesz Flash Player
Pobierz Flash Player

Nie posiadasz poprawnej wersji formantu ActiveX wymaganego przez stronę
Do prawidłowego działania strony potrzebujesz Flash Player 9
Pobierz Flash Player

Zawodnicy
Historia Klubu
Trenerzy
Awans 2006/07
Regulamin serwisu
Statut Klubu

22 listopada 2006 redakcja

Historia Klubu

Koszykówka w Kwidzynie zaraz po II wojnie światowej zaczęła się rozwijać na poziomie szkolnym i młodzieżowym głównie przy Liceum Ogólnokształcącym w Kwidzynie oraz w mniejszym stopniu w pozostałych szkołach średnich. Wyników na arenie wojewódzkiej w zasadzie nie było. Kończyło się to na poziomie szkolnym i wojewódzkim, a więc na poziomie finałów województwa gdańskiego w rozgrywkach szkolnych szkół średnich. Taki stan rzeczy trwał do lat 70-tych.

Pierwszą sekcją koszykówki, która powstała w ramach struktur Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w 1975 roku, kierował Henryk Predehl. Zaczęła ona funkcjonować w Szkole Podstawowej nr 1. Od 1979 r. sekcję tę przejął Andrzej Demidowicz. Grano jednak tylko na poziomie młodzieżowym-juniorskim. Zespół MOS Kwidzyn grał w strefie, w której uczestniczyło 5 województw: elbląskie, słupskie, gdańskie, toruńskie i bydgoskie. Z tego okresu dwóch utalentowanych zawodników trafiło do dorosłej koszykówki. Do I-ligowej
(wówczas nie było ekstraklasy) Astorii Bydgoszcz z MOS Kwidzyn przeszli Dariusz Litwin i Wojciech Puścion. Ten ostatni potem reprezentant Polski kadetów, młodzieżowy i również kadry seniorskiej. Jednocześnie w MOS rozwijała się koszykówka żeńska

W momencie gdy tych dwóch najlepszych zawodników odeszło do Astorii Bydgoszcz główne siły zostały skierowane na dziewczyny. Zespół żeński również szkolił się kierunkiem Andrzeja Demidowicza. Drużyny żeńskie osiągały znaczące wyniki na poziomie mistrzostw Polski kadetek i juniorek. Z Kwidzyna wywodziło się kilka ligowych zawodniczek, które rozwinęły później swoje umiejętności w klubach I ligi (nie było ekstraklasy): Jolanta Ignaczewska, która grała w I-ligowej Spójni Gdańskiej, a później AZS Gdańsk. Hanna Zamyślewska reprezentantka Polski grająca w Spójni Gdańsk prowadzącej przez profesora Tadeusza Hucińskiego, jeszcze wtedy doktora. Do Poloni Warszawa przeszła Iwona Chodakowska. Największe sukcesy na poziomie młodzieżowym odniosły dziewczęta z rocznika '73, które zdobyły brązowy medal Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej we Wrocławiu w 1988 r. Trenerem tej drużyny był Andrzej Demidowicz. Z tego zespołu w drużynie ekstraklasy ŁKS Łódź, wielokrotnego mistrza Polski grała Danuta Smentek W 1990 roku ten zespół zdobył srebrny medal na mistrzostwach Polski kadetek w Koszalinie. W tym czasie sekcja żeńska była przeniesiona do Rodła Kwidzyn. Po roku 1989 nastąpiły zmiany w życiu sportowym Kwidzyna. Trenerzy koszykówki stracili prace w Rodle i rozwiązano sekcję koszykówki w tym klubie.

Powstał nowy klub po nazwą Młodzieżowe Towarzystwo Sportowe. Pierwsze grupy zostały prowadzone od września 1990 roku. Jedną z sekcji w MTS była również koszykówka, była sekcja dziewcząt i sekcja chłopców. Sekcje chłopców od września 1991 prowadził Mirosław Dudek i Bogdan Zamośny, natomiast sekcje dziewcząt prowadziła Jolanta Ignaczewska-Pajda i Mirosława Barszcz-Makul. Dziewczęta po kilku latach jakby przestały istnieć. Sekcja "umarła śmiercią naturalną". Natomiast chłopcy rozwijali się. Była budowana swego rodzaju piramida szkoleniowa, od najmłodszego rocznika poprzez starsze. Ta piramida funkcjonuje także obecnie. Pierwszym znaczącym sukcesem młodych koszykarzy MTS był awans do finałów mistrzostw Polski kadetów w 1996 roku. Z tego zespołu do dzisiaj grają zwodniczy Dariusz Puncewicz i Bartosz Potulski. Zespół był prowadzony przez Bogdana Zamośnego. Drużyna zajęła 5 miejsce w Polsce. Finał odbył się w Kwidzynie. Natomiast następnie Dariusz Puncewicz odszedł do AZS Toruń, a Bartosz Potulski do Trefla Sopot.

W 1998 roku powstał MTS BASKET Kwidzyn na bazie MTS. Po raz pierwszy zostali zawodnicy zgłoszeni do ligi seniorów. Była to III liga, prowadzona przez Gdański Okręgowy Związek Koszykówki. Decyzje o powstaniu MTS BASKET Kwidzyn podjęli sympatycy Mirosław Potulski i Krzysztof Zieliński. Pierwszym prezesem MTS Basket był Jerzy Wiśniewski. Działaczami: Mirosław Potulski, Krzysztof Zieliński, Andrzej Demidowicz, Jerzy Majewski, Antoni Tynda, Jerzy Wiśniewski, Bogdan Zamośny, Marek Bołkowski. W pierwszym sezonie grania w rozgrywkach seniorskich zespół zajął 8 miejsce w III lidze. Zespół był prowadzony przez Bogdana Zamośnego, drugim trenerem był Maciej Walenczewski.

Junior II Liga - 1 kolejka

VS